Ana Sayfa Projelerimiz Otobüs Terminali Denizli Otogar Terminali Yapımı Başlıyor

Denizli Otogar Terminali Yapımı Başlıyor

Denizli Belediyesi, Denizli’nin çılgın projesine onay verdi ve 23 Aralık’ta ilk kazmayı vuruyor. Belediye, tarihinde bir kalemdeki en büyük projesi olan Denizli Şehirlerarası Otogar Terminali için imzayı attı.
   Denizli’nin yeni terminal kompleksi yapımı için düzenlenen ihalede süreç tamamlandı. Temmuz 2011’de ihalesi gerçekleşen otogar ihalesine katılan 10 firmadan en düşük teklifi veren KUR İnşaat firması, sürecin ardından ihaleyi kazandı.
   Denizli Belediyesi ve ihaleyi kazanan KUR İnşaat firması arasında terminal kompleksi yapımı için sözleşme düzenlendi. Buna göre otogar, KDV dahil 103 milyon lira bedelle yapılacak. Otogar, 23 Aralık 2011 tarihinde ilk kazma vurularak 13 Ağustos 2013 yılında tamamlanıp hizmet vermeye başlayacak. İnşaat süreci boyunca 12 teknik personel firmada görev yaparken belediyeden de yine 12 teknik personel 24 saat esasına göre çalışmaları denetleyecek. İnşaatın ilerleyen sürecinde peyzaj mimarları ve bilgisayar programcıları da kontrolör olarak görev yapacak.
   -77 DEV PROJEDE YER ALIYOR-
   Denizli’nin büyük projelerinden biri olan Denizli Şehirlerarası Otogar Terminali, 2009 Yerel Seçimleri öncesinde kamuoyuna açıklanan ve 5 yılda yapımı için vatandaşlara söz verilen 77 DEV Proje içinde yer alıyor. 103 milyon lira maliyetiyle Denizli Belediyesi tarihinde bir kalemde ihale edilen en büyük proje olma özelliğine sahiptir. Söz konusu 103 milyon lira tutar 2004 yılı Denizli Belediyesi bütçesinin 2 katı büyüklüğünde bir rakam olarak dikkat çekiyor.
   -TERMİNAL KOMPLEKSİ-
   Denizli Belediyesi Şehirlerarası Otogar Terminali, 32000 metrekare alana yerin altına 3 kat olacak şekilde inşa edilecek. Böylece inşaat alanı 110000 metrekareye çıkıyor. Komplekste çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere 16 katlı bir de iş merkezi olacak. İş merkezi 12500 metrekare alana inşa edilecek. Otogar, 1, 2 ve 3. bodrum katlarından oluşacak. 2. ve 3. bodrum katlar otopark olarak kullanılacak. Otogardaki söz konusu otopark alanı 800 araç kapasiteli olarak planlandı. 1. bodrum katta ise gelen ve giden yolcu otobüsleri peronları, yazıhaneler ve işyerleri yer alacak. İnşaat için 16 metre kazı yapılacak. Otogarın üst kısmı olan zemin bölgesi ise yeşil alan düzenlenecek. 
   -OTOGAR VE GAR İÇİÇE OLACAK-
   Gelişmiş tüm ülkelerde, her yer demir yolları ağları ile örülmüştür. Garlar ise kent merkezilerinde buluyor. Denizli Belediyesi Şehirlerarası Otogar Terminali de Denizli Gar’ı ile iç içe olacak şekilde inşa edilecek. Gelecek on yıllarda ülkemizin ve Denizli’nin demir ağlarla örülmesi durumunda söz konusu otogar, demir yolu garı olarak da kullanılabilecek.
   -DANIŞMA KURULUNDA YILLARCA GÖRÜŞÜLDÜ-
   Denizli Belediyesi, otogar alanının belirlenmesi ve nasıl bir otogarın kente yapılması gibi sorunların cevabı için çeşitli kurumlarla yıllarca görüş alış verişinde bulundu. Kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşları, odalar, borsa, dernekler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla oluşturulan Danışma Kurulu, yıllarca toplantıda otogarı ele aldı. Danışma Kurulu’nun önerileri doğrultusunda yapılan oylamanın sonucu, otogar alanının eski yerinde olmasına karar verildi. Buna göre eski yerine yapılacak otogar, bölgenin ticari bağlantılarını da olumlu yönde etkileyerek alternatif yerlere göre bölgede ekonomik bir çöküntü yaşanmasını da engelleyecek.
   -HİZMET DESTANINI YAZMAYA DEVAM-
   Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’de 7 yıldır yazılan hizmet destanının durmadan devam ettiğini ve yeni projelerle bu destanının taçlandırıldığını söyledi. Otogarın, kentin nereden nereye geldiğini göstermesi açısından ayrı bir önem taşıdığını kaydeden Başkan Osman Zolan, ‘7 yılda bu şehre birçok büyük projeler kazandırdık. 7 yıl önce belediye bütçesi 53 milyon lira, gerçekleşen bütçe ise 48 milyon liraydı. Bugün ise 103 milyon lira bedelle 1 kalemde ihaleler düzenliyoruz. Bilindiği üzere Ege’nin en büyük parkı niteliğindeki AK Vadi Projesi de ihaleye çıkarıldı. Öte yandan Türk Olimpiyatları Kompleksi yapımı durmadan devam ediyor. Türkiye’nin en temiz içme suyunu Denizli’mize içiriyoruz. Ardından kentin çehresini değiştiren üst yapı çalışmalarımız sürüyor. Öte yandan başlı başına 60 yıl boyunca Denizli’nin ihtiyacını karşılayacak Akbaş Barajı yapımı devam ediyor. Karşıyaka’ya kapalı pazaryeri yapımı ise diğer bir projemizdir. Küçük projelere hiç girmiyorum bile. Denizli’miz 7 yıldır kazandığı gibi bundan sonra da kazanmaya devam edecek. Otogarımız şimdiden Denizli’mize hayırlı olsun’ dedi.

 


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr